Forum www.zielonewzgorze.fora.pl Strona Główna

 HISTORIA WZGÓRZA GAJOWEGO

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Kubik



Dołączył: 18 Mar 2010
Posty: 14
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: NYSA

PostWysłany: Pon 7:58, 29 Mar 2010    Temat postu: HISTORIA WZGÓRZA GAJOWEGO

Witam serdecznie. Poniżej zamieszczam kilka faktów z historii naszego wzgórza. Jeżeli znajdziecie jakieś ciekawostki to będę bardzo wdzięczny za jakiś wpis.

HISTORIA WZGÓRZA GAJOWEGO

Wzgórze Gajowe (mapa) chociaż utworzone całkowicie przez człowieka, można uznać z pewnością za jeden z najbardziej malowniczych terenów położonych na Krzykach we Wrocławiu. Przyczyniło się do tego znaczne wyniesienie wzgórza ponad płaski teren osiedla Gaj, oddalenie wzgórza od granicy zabudowy miejskiej, bujny rozrost krzewów i pnączy na stoku zachodnim, nieprawdopodobny zdziczały las-plantacja krzewów ozdobnych u podnóża, wspaniała panorama na masyw Ślęży, a przede wszystkim to że o wzgórzu zapomniano przez ostatnich kilkanaście lat.
Wzgórze pozostawione w spokoju odpłaciło wkrótce niezwykłą niespodzianką. Podczas ekologicznego przeglądu wzgórza odnaleziono tutaj 6 niezwykle rzadkich gatunków chrząszczy i jeden gatunek pająka.
Wzgórze ma swoje tajemnice i niezwykłości. Mało kto już pamięta eksplozje metanu i gejzery ognia na wzgórzu. Wszystko za sprawą rozkładających się a wcześniej wywożonych na wzgórze szczątków organicznych.
Wzgórze ma i mroczne tajemnice. Przed II Wojną Światową w miejscu wzgórza znajdowała się fabryka chemiczna “Silesia”. W latach trzydziestych XX wieku powstał tu jeden z pierwszych obozów koncentracyjnych utworzonych przez Adolfa Hitlera dla więźniów politycznych, socjaldemokratów. Działał on od 28 kwietnia do 10 sierpnia 1933 roku. Zamknięto go, gdy do prasy zachodniej przeciekły informacje o okrucieństwie z jakim traktowano tu więźniów (więźniów przewieziono do innych obozów).

KZ Dürrgoy – obóz koncentracyjny Dürrgoy

„Powitanie” byłego Przewodniczącego Reichstagu Paula Löbego (SPD) w Dürrgoy. Wszyscy więźniowie musieli się zebrać, a Paul Löbe został powitany bukietem z ostów i chwastów, czemu towarzyszyła orkiestra składająca się z aresztowanych komunistów. (Źródło: Gedenkstätte Deutscher Widerstand w Berlinie)W nocy przychodzili bandyci w mundurach, budzili więźniów kopniakami i wyprowadzali na zewnątrz. Było słychać ich krzyki i skowyt bitych do nieprzytomności w „baraku sanitarnym”. Wynoszono ich później na zewnątrz i wkładano głowy do beczki, aby doszli do siebie.
Paul Löbe, SPD (1875-1967)
Po pożarze Reichstagu w lutym 1933 roku, naziści również we Wrocławiu nakazali masowe aresztowania członków ruchu robotniczego. Tylko w dniu 10 kwietnia 1933 roku uwięziono około 200 osób w tzw. areszcie ochronnym. Z powodu braku miejsc w budynku prezydium policji dla tak dużej liczby aresztowanych, utworzono na żądanie komisarza policji Edmunda Heinesa obóz koncentracyjny Dürrgoy. Ten położony w południowej części miasta obóz (dzisiejsza dzielnica Tarnogaj) został założony 28 kwietnia 1933 roku. Jego rolą było zastraszenie i izolowanie komunistów oraz elit demokratycznych we Wrocławiu.
Wśród więźniów obozu znajdowali się m.in. były burmistrz Wrocławia Karl Mache (SPD), Prezydent Dolnego Śląska Hermann Lüdemann i Przewodniczący Reichstagu Paul Löbe. (Źródło: Gedenkstätte Deutscher Widerstand w Berlinie)Więźniowie zostali zmuszeni do wybudowanie obozu o własnych siłach, stanął on na terenie dawnej Fabryki Nawozu Silesia. Składał się jedynie z sześciu baraków z dachem pokrytym zwykła blachą falistą. Terenu ogrodzonego drutem kolczastym i instalacją elektryczną pod wysokim napięciem, strzegli członkowie SA i SS wspomagani przez policję pomocniczą. Panowały tam bardzo złe warunki higieniczne, więźniowie byli często zmuszani do pracy aż do 12 godzin dziennie, a codzienność wiązała się z gnębieniem i stosowaniem przez strażników przemocy fizycznej, ocierającej się o tortury.
Początkowa fala aresztowań objęła około 200 osób, do czasu rozwiązania obozu w sierpniu 1933 roku, liczba zatrzymanych wzrosła do 423, przy czym przez cały czas miały miejsce zwolnienia i nowe aresztowania. Większość z nich, po rozwiązaniu obozu przeniesiono do obozu Esterwegen, położonego niedaleko Osnabrück (północne Niemcy).
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Smalecwks
Administrator


Dołączył: 22 Sty 2009
Posty: 259
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pon 9:07, 29 Mar 2010    Temat postu:

Po drugiej stronie torów można zobaczyć ruiny oczyszczalni ścieków należącej do dawnej fabryki nawozów
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.zielonewzgorze.fora.pl Strona Główna -> Zielone wzgórze - wspólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin